Kocaeli Üniversitesi | Mühendislik Fakültesi


Haber Detayı

Başlık: "Nasıl Mucit Olunur? Etkinliği Yapıldı"

Haber Tarihi:
03 Mart 2016

Yayınlayan:
Ömür Can

Haber Açıklaması:
Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından 26 Şubat'ta düzenlenen etkinlikte, öğrencilere nasıl mucit olabilecekleri anlatıldı.

Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen ve TTO tarafından düzenlenen 'Nasıl Mucit Olunur?' etkinliğinde uluslararası danışmanlık hizmeti veren Applied Professional International Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güven Yalçıntaş konuşmacı olarak yer aldı. Etkinliğe, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Saraç, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Erdinç Kaluç, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Decdeli, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında söz alan Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Decdeli, teknoloji geliştirmeye, Teknoloji Transfer ofislerine, üniversitelerde oluşan bilginin teknolojik değer yaratmasına, üniversite-sanayi işbirliklerine önem verdiklerini belirterek, "Küreselleşen dünyada yeni buluşlar ve girişimcilik git gide daha fazla önem kazanıyor. Girişimciliğe yeni adım atanların yol bulması zorlaşıyor. O açıdan bu etkinliğin siz öğrenciler açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum" ifadesinde bulundu.Türkiye'de teknoloji transfer faaliyetlerinin 5-6 yıl öncesinde başladığını söyleyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Güven Yalçıntaş, "Yeni bir oluşum olması nedeniyle bugün burada buluşların nasıl yapılacağını, nasıl mucit olunacağını anlatacağım" dedi. Einstein'ın prensipleri ve Leonardo'nun prensipleri adıyla iki ayrı başlıkta gerçekleştirdiği sunumunda Prof. Dr. Yalçıntaş, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 Prof. Dr. Yalçıntaş, 'Kutunun dışına çıkın, yani bir problemin çözümüne alternatifler getirin ve bu alternatifler içerisinden en iyisini seçin. Bir alışkanlık edinin, her şeyi yazın, çok okuyun, öğrenmeyi sevin, karar vermeden önce bakış açınızı değiştin, düşünmek için kendinize zaman ayırın, hata yapmaktan çekinmeyin, sağduyunuza güvenin, iyi dinleyici olun, uyanık olun, karşılaştığınız engellerden dolayı vazgeçmeyin" dedi. Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Yalçıntaş, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Haber Resmi: