Kocaeli Üniversitesi | Mühendislik Fakültesi


Haber Detayı

Başlık: "Geleceğin İnterneti Nesnelerin İletişimini Sağlayacak"

Haber Tarihi:
08 Mart 2016

Yayınlayan:
Ömür Can

Haber Açıklaması:
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), nesnelerin iletişimine olanak sağlayacak "geleceğin interneti" için yeni modellerin oluşturulmasına ve yaygınlaştırmasına yönelik projelerin destekleneceği açıkladı. "Geleceğin internetinin" sağladığı olanaklarla "akıllı elektrik şebekeleri", "akıllı çevre gözlem bilgi sistemleri", "akıllı ulaşım ve hareketlilik sistemleri", "akıllı sağlık hizmetleri sistemleri" gibi akıllı altyapılar hizmete girecek.

Konuyla ilgili olarak Radyo K.İ. Muhabiri Derya Özel'e açıklamalarda bulunan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Akbulut, geleceğin interneti kavramından bahsederek "Gelecekteki internet kavramına baktığımızda sensör ağları karşımıza çıkmaktadır. Sensörler, sıcaklık ve basınç gibi fiziksel durumlardaki değişimlere ölçülebilir tepkiler üretebilen donanım aygıtlarıdır. Örneğin; bir bölgede çevre kirliliğinin az ya da çok olmasını sensörlerle algılayabiliriz. Bu algılanan verileri internet üzerinde kişilere, kurumlara iletebiliriz" dedi.


Geleceğin internetinde sensör ağlarının kullanılacağını belirten Akbulut "Bu projeler hayata geçirilirse nesneler, algılayıcılar ve elektronik devreler sayesinde kendi arasında iletişim kurabilir. Örneğin buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyonla iletişim kurabilir" ifadelerini kullandı.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Orhan Akbulut, Avrupa Birliği tarafından "geleceğin internetine" yönelik ARGE faaliyetlerine yatırım yapıldığını kaydederken, internete bağlı cihaz sayısının 2020 yılında yaklaşık 50 milyarı bulacağını sözlerine ekledi.

Haber Resmi:

Haber Linki:
» http://bhi.kocaeli.edu.tr/mart13.16.htm